Inteligentny dom - komfort, oszczędność, bezpieczeństwo

image

W ostatnim czasie możemy zauważyć potężny postęp technologiczny. Wszystko idzie w tak dużym tempie do przodu, że bardzo trudno nadążyć za nowinkami technologicznymi. Jeśli chcielibyśmy być na bieżąco, to trzeba by całe dnie przeszukiwać Internet i oglądać telewizję.
Technologia jest w życiu każdego człowieka czy tego chce, czy nie. Spotykamy się z nią w szkołach – szczególnie tych wyższych, w pracy, a nawet na ulicy, ponieważ coraz częściej widzimy wszelkiego rodzaju bankomaty i kioski, które są coraz bardziej zaawansowane i wyposażone w panele dotykowe. Okazuje się jednak, że te najbardziej inteligentną możemy spotkać w domu. Mowa tutaj o inteligentnym budynku. Co to takiego i na jakiej zasadzie działa?

Jak to się zaczęło?

Nowoczesne budownictwo, a raczej jego rewolucja zaczęła się latach 70. W stanach Zjednoczonych powstał system, który pozwalał na sterowanie wszystkimi urządzeniami w domu. Składał się on z takich elementów, które wymieniały między sobą informacje po to, aby jak najlepiej sterować domem. W zależności od tego, jakie ustawienia na panelu posiadamy, możemy w taki sposób zarządzać funkcjami, aby zmniejszyć koszty eksploatacji, a także zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo. Aby móc w tai sposób usprawnić dom, potrzebujemy specjalnej instalacji elektrycznej, która jest dopasowana indywidualnie do każdego domu. System jest złożony z urządzeń wykonawczych, czyli sterowników, czujników, a także elementów systemowych. Dla naszego oka widoczne są tylko czujniki. Sterowniki oraz elementy systemowe są ukryte.

Symulowanie obecności mieszkańców

Czujniki w razie potrzeby ostrzegają nas przed gazem dymem, po wykryciu wody na posadzce czy uszkodzeniem pralki. Podczas włamania włączają one także alarm, zapalają światła w całym domu, a także wzywają służby. Podczas naszej nieobecności, dom „udaje”, że jesteśmy w środku. Steruje on wtedy zasłonami, roletami, a także włącza i wyłącza światło. Jeśli dostaniemy informację, że mają nas odwiedzić znajomi, to dom na wizytę przygotujemy w kilka sekund: włączy się oświetlenie podjazdu, otworzy się brama, zaświeci światło w salonie i stworzy odpowiedni klimat, będzie rozbrzmiewać muzyka, a temperatura na zewnątrz przekroczy 20 stopni, to otworzą się także drzwi na taras, a w ogrodzie włączy się oświetlenie.