Jak funkcjonuje system ogrzewania kominkowego za pomocą dgp?

image

Budujesz własny dom? W takim razie wiesz, jak dużo wymaga to pracy, zaangażowania, czasu i przede wszystkim pieniędzy. W takich wypadkach jednak pieniądze są najmniej kłopotliwą kwestią, gdyż najczęściej na takie rzeczy brany jest kredyt hipoteczny. Bardzo ważną kwestią są plany. Istotne jest to, aby zawrzeć w nich wszystkie zaplanowane instalacje takie jak np. kominek.
Warto wziąć pod uwagę, że kiedy będziemy chcieli takowy mieć. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ powierzchnia pod kominek najlepiej, aby była przygotowana na etapie budowy. Dzięki temu unikniemy późniejszego kucia w ścianach i podłodze. Kominek jest doskonałym pomysłem jeśli tylko chcemy, aby wnętrza były przytulne i przyjazne szczególnie podczas zimowych wieczorów. Co więcej, można go wykorzystać jako źródło ogrzewania budynku.


Jak to działa?

Układy grzewcze, które wykorzystują kominki oraz powietrze gorące, które powstaje podczas spalania, nazywamy systemami Dystrybucji Gorącego Powietrza. Jak działa taki system? Schemat działania takiego systemu jest dość prosty. Zimne powietrze krąży przez korpus wkładu kominkowego i elementami obudowy w ten sposób się ogrzewając. Ciepłe powietrze unosi się do góry do okapu, gdzie są wyloty powietrza. Jeśli system jest mały, to powietrze może być w naturalny sposób rozprowadzane, czyli przez tzw. Konwekcję. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że wtedy odległość wynosi nie więcej niż 3 m od osi kominka, czyli ogranicza się ogrzewanie do trzech pomieszczeń.


Krok po kroku

Nie mamy zbyt wiele elementów w tego rodzaju instalacji. Po domu powietrze rozprowadzane jest przy pomocy aluminiowych przewodów podłączonych do wylotu w kominku. Każdy odgałęzienie kończy się kratka wentylacyjną z regulacją. Jednym z ważniejszych elementów tego systemu jest filtr powietrza, który ma za zadanie zatrzymywanie kurzu. Systemy DGP możemy zamontować zarówno w domu parterowym jak i piętrowym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im większy dom, tym więcej będziemy musieli rozprowadzić przewodów z powodu większej liczby pokoi. Co ciekawe jeszcze niedawno nie brano pod uwagę takiej możliwości, aby kominkiem ogrzewać cały dom. W takim wypadku jako czynnik grzewczy występuje woda. Warto znać zarówno dobre jak i złe strony takiego rozwiązania, a także sprawdzić ile zapłacimy za takie ogrzewanie.