Jak rozprowadzić rury do ogrzewania kominkowego?

image

Budujesz lub remontujesz starszy budynek? W takim razie na pewno wiesz, ile wymaga to pracy i wysiłku. Co więcej, potrzebujemy jeszcze na to mnóstwo pieniędzy oraz czasu. Tak jak remont nie jest jeszcze taki zły, ponieważ mury zostają na miejscu, tak budowa wiąże się z ogromną ilością pracy. Trzeba także cały czas pilnować robotników, którzy się budową zajmują, aby na pewno wszystko było dobrze zrobione, co niekiedy wiąże się z ogromną ilością stresu i nerwów. Chcemy także, aby nasz dom już po wybudowaniu i umeblowaniu prezentował się ładnie nie tylko na zewnątrz, ale również w środku.
Dlatego też bardzo często w domach montowane są kominki. Nie tylko wyglądają one bardzo efektownie i elegancko, ale także ogrzewają wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zakładanie takiego kominka planować już wcześniej na etapie planów. Potrzebuje on bowiem odpowiedniego podłoża, zabezpieczenia ścian i niekiedy własnych fundamentów. Dlatego też montaż takiego sprzętu później będzie nie tylko znacznie trudniejszy, ale także droższy, gdyż trzeba będzie wszystko przerabiać. Warto też wiedzieć, jak rozprowadzić rury w przypadku takiego ogrzewania i gdzie dokładnie będą się znajdować.
 

Rozprowadzanie ciepła w systemie DGP

Do najbardziej niezależnych i prostych systemów ogrzewania kominkowego należą takie, w których ciepłe powietrze jest konwekcyjnie rozprowadzane. Jednak mają one swoją wadę, gdyż zasięg jest ograniczony takiego ogrzewania. W taki właśnie sposób możemy rozprowadzić ciepłe powietrze do małej ilości pomieszczeń, ale bez pomocy mechanicznego wspomagania. Najlepiej powietrze ciepłe trafia oczywiście do tych pomieszczeń, które są najbliżej kominka.
 

Jakiego systemu użyć?

Jeśli Twój dom jest duży, to najlepszym wyjściem jest użycie systemu dystrybucji gorącego powietrza, który jest wyposażony w turbiny elektryczne wymuszające przepływ gorącego powietrza. Turbinę zamontować możemy pod wkładem , a powietrze będzie tłoczone do kominka, które wcześniej zaczerpnięte było z pomieszczenia. Pomimo tego, że dzięki takiemu umieszczeniu turbiny pracuje ona znacznie korzystniej, to nadal taki sposób nie należy do popularnych.