Kominek z płaszczem wodnym

image

Planujesz budowę domu? A może już masz gotowy? Bez względu na to, w jakim jest stanie, jeśli nie jest jeszcze ukończony, to przed Tobą jeszcze mnóstwo pracy. Wybudowanie własnego domu jest bardzo trudne kosztowne i pracochłonne, z czego nie zawsze wszyscy zdają sobie sprawę. Nawet jeśli mamy do budowy ekipę, to trzeba cały czas posiadłości doglądać i sprawdzać, czy wszystko jest robione zgodnie z planem.
A co kiedy dom już jest ukończony? Chcemy, aby był przytulny i ładny wewnątrz. I najczęściej w tym momencie myślimy sobie, że przydałby się kominek, ponieważ bardzo ładnie by się prezentował. Tyle że jest już za późno. Bowiem musimy zdzierać podłogi i wszystko przygotować, aby nam mury nie popękały, a dym z kominka miał ujście. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby takie rzeczy planować już na etapie stawiania domu. Powinniśmy wszystko uwzględnić w planach, aby nie musieć później niszczyć połowy salonu. A może zdecydować się na kominek jak jedno źródło ciepła w domu zamiast kotła? W takim wypadku też trzeba wszystko zaplanować wcześniej. Zobaczmy, o jakich trzech rzeczach należy pamiętać przy instalacji tego typu.

Odprowadzanie nadmiaru ciepła

Jeśli źródłem ciepła jest paliwo stałe, to trzeba zabezpieczyć instalację przed wzrostem ciśnienia. W tym celu potrzebne jest otwarte naczynie zbiorcze. Jest to inaczej zbiornik, który znajdziemy ponad najwyższym punktem instalacji. Zbiornik musi posiadać otwór, który będzie go łączył z otoczeniem. Jeśli woda jest zimna, to zbiornik nie jest napełniony całkowicie, a kiedy jest podgrzewana, musi być odprowadzany jej nadmiar. Kiedy temperatura spada, to wraca do rur. Naczynie zbiorcze powinno mieć pojemność według normy PN-91/B-02413.

Kumulacja ciepła

Konieczne jest także posiadanie urządzenia do odprowadzania ciepła. W normie PN-EN 303-5:2002 kotły Grzewcze. Znajdziemy, jak ma wyglądać takie rozwiązanie. Mamy trzy systemy spalania: szybko i częściowo wyłączający oraz niewyłączalny. Ostatni system zastosować możemy wtedy kiedy moc cieplna nominalna nie przekracza 100 kW, zaś urządzenie posiada regulator temperatury. Jeżeli źródłem ciepła jest paliwo stałe, to stosujemy zasobnik buforowy.