Okna dachowe - czy są drogie?

image

Okna dachowe wyglądają niezwykle efektownie i stanowią bardzo funkcjonalne rozwiązanie w przypadku poddaszy użytkowych. Wiele osób zastanawia się jednak, jaki jest koszt ich zakupu. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju okna, materiału, z jakiego zostało wykonane oraz jego rozmiaru.

Jakie czynniki najbardziej wpływają na cenę okien dachowych?

Wymiary okien oraz ich kształt w największym stopniu kształtują ich cenę. Większe okna są rzecz jasna droższe. Wyższa jest także cena wszelkich okien niestandardowych np. nadstawek oraz okien kolankowych. Zawężając wybór do okien o najpopularniejszym rozmiarze, czyli 78 x 140 cm można jednak sporo zaoszczędzić. Koszt zakupu takiego okna, w zależności od konstrukcji i materiału wynosi od 800 do 1200 złotych. Aby zapewnić odpowiednie doświetlenie poddasza, warto dobrze przemyśleć ich liczbę oraz rozmieszczenie.

Ogromny wpływ na ceny okien mają również materiały użyte do produkcji ram okiennych. Najtańsze są okna z PCV. Droższe są okna drewniane. Natomiast największa inwestycja to okna z drewna powlekanego poliuretanem. W przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności np. łazienek czy kuchni sprawdzają się jednak doskonale. Cena okien zależy także od sposobu otwierania. Najtańsza opcja to okna obrotowe. Najdroższym rozwiązaniem są natomiast okna uchylno-obrotowe, ze względu na ich skomplikowaną konstrukcję.

Do kosztu zakupu samych okien należy doliczyć także cenę niezbędnych akcesoriów, które przede wszystkim chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem. Są to rolety, żaluzje oraz markizy. Żaluzje, w zależności od wymiaru okna, kosztują od 184 złotych. Zwykłe rolety od 100 złotych. Natomiast rolety sterowane elektronicznie są znacznie droższe. Ich cena wynosi od 1300 złotych.

Koszt montażu okien dachowych

Koszty generuje również montaż okien. Będą one znacznie mniejsze, gdy okna będą osadzane w momencie krycia dachu. Dekarze liczą sobie za wstawienie jednego okna od 180 do 350 złotych. W przypadku montażu w istniejącym dachu taka usługa kosztuje nawet 550 złotych. Co więcej, niektórzy fachowcy doliczą do tego koszt wykonania potrzebnych pomiarów, czyli w granicach 40 złotych.