Okna dachowe - jak wybrać?

image

Okna dachowe, czyli tzw. połaciowe to doskonały sposób na doświetlenie poddasza użytkowego. Zapewniają znacznie więcej naturalnego światła, niż zwykłe okna pionowe. Są też wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej funkcjonalne. Producenci oferują nam kilka rozwiązań w tym zakresie.

Jaki rodzaj okien wybrać?

Najpopularniejszą opcją są okna obrotowe, które można otworzyć wokół osi obrotu znajdującej się dokładnie w połowie wysokości okna. Przy niskim zamontowaniu, próba otwarcia okna będzie jednak wiązała się z koniecznością cofnięcia się. Takich sytuacji można uniknąć, montując okna o podwyższonej osi obrotu, która znajduje się powyżej połowy wysokości okna, najczęściej na ¾ wysokości.

Ciekawą i praktyczną opcją są okna uchylno-obrotowe. Dzięki specjalnemu przełącznikowi znajdującemu się w ościeżnicy można je otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi obrotu lub uchylać do góry. Z kolei okna wyłazowe otwiera się na bok. Bardzo często wykorzystuje się je, jako awaryjne wyjście na dach. Jest to przydatne np. w trakcie wizyty kominiarza.

W przypadku dużej powierzchni użytkowej poddasza doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się okna panoramiczne. Składają się one z trzech przesuwnych skrzydeł dużej wielkości. Zapewniają większą ilość naturalnego światła… i fantastyczne widoki.

Kilka zasad doboru okna dachowego

Warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość montażu okna dachowego. Umieszczenie ich wyżej, zapewni lepsze i bardziej równomierne doświetlenie wnętrza. Okna dachowe powinni nam również zapewnić dobrą widoczność. Dlatego dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości około 120 cm od podłogi. Mamy wówczas łatwiejszy dostęp do klamki.
W przypadku nisko umieszczonych okien warto wybrać modele uchylno-obrotowe. Z kolei okna obrotowe o podniesionej osi obrotu można zamontować trochę wyżej. Będziemy mogli wówczas swobodnie przechodzić pod otwartym oknem. Komfort użytkowania poddasza będzie, zatem znacznie większy.
Wybierając okna, warto wziąć pod uwagę powierzchnię poddasza oraz jego wymiary. W wysokich pomieszczeniach sprawdzą się np. okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu.