Schody na strych - jak wybrać?

image

Właściciele poddaszy nieużytkowych wybierając schody na strych, mogą pomyśleć o doskonałym rozwiązaniu, jakim jest montaż schodów strychowych. Nie zajmują one tak wiele miejsca, jak tradycyjne schody. Są również o wiele tańsze. Producenci oferują nam obecnie różne rodzaje schodów strychowych, z których każdy ma swoje zalety i wady.

Rodzaje schodów strychowych

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje schodów strychowych: wysuwne, łamane i harmonijkowe, czyli nożycowe. Różnią się one zarówno konstrukcją, jak i sposobami chowania. Natomiast wyposażenie jest w każdym przypadku podobne.

Schody wysuwne składają się zazwyczaj z kilku segmentów. Przesuwnym jest zawsze segment dolny. Do produkcji drabinek używa się najczęściej drewna sosnowego. Od schodów łamanych różni je mniejsza odległość wymagana do rozłożenia. Można osadzić je w głębi sufitu. Na tego rodzaju schody wydamy od 500 do 600 złotych.

Schody łamane najczęściej posiadają trzy segmenty. W tym przypadku drabinka może być drewniana oraz metalowa. Takie schody robione są zawsze na miarę. Do ich wysunięcia i schowania potrzebna jest, bowiem odpowiednia odległość zamachowa. Ceny łamanych schodów drewnianych złożonych z trzech części oscylują między 300, a 400 złotych.

Schody harmonijkowe to najdroższa propozycja. Kosztują powyżej 500 złotych. Chcąc je otworzyć, musimy je bezpośrednio rozciągnąć do wysokości danego pomieszczenia. Takie schody wykonane są ze stali. Mowa oczywiście o drabince, bo skrzynia jest drewniana. Charakteryzują się mniejszym zasięgiem przy składaniu, niż schody łamane. Nie jest również konieczne tak precyzyjne dopasowanie ich pod względem rozmiaru.

Dodatkowe elementy schodów strychowych

Kupując schody strychowe, warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy ich wyposażenia, które sprawiają, że schody stają się bardziej funkcjonalne i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Dobrym pomysłem jest poręcz montowana do górnego lub środkowego segmentu drabiny. Dzięki niej będziemy czuli się pewniej, znajdując się u szczytu schodów. Do skrzyni montowana jest niekiedy barierka ochronna, zapewniająca bezpieczeństwo wokół otworu. Natomiast drabinka może być wyposażona plastikowe stopki. Dzięki temu jest bardziej stabilna i nie powoduje zarysowań podłogi.