Jak wybrać dywan boho? Poradnik

image

​Nie tylko wnętrza w tym stylu, lecz także same dywany boho często zaskakują. Mają niezwykłe frędzle, są kolorowe i często posiadają elementy patchworku. Wybór jest na tyle duży, że może przyprawiać o zawrót głowy. Spokojnie, przychodzimy z pomocą! Oto poradnik, jak wybrać dywan boho do mieszkania?

Czy wnętrze boho urządzone jest przypadkowo?

Nic bardziej mylnego. Choć pomieszczenia urządzone w stylu boho na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niedopracowane, a elementy początkowo pozornie ze sobą nie współgrają, to gdy dokładnie przyjrzymy się dekoracjom, zauważymy, że w pokoju panuje harmonia, a kompozycja jest zwarta. I o to właśnie chodzi w boho! Pod rzekomo nieokiełznaną nonszalancją muszą kryć się świadome wybory. Warto więc zastanowić się, co chcielibyśmy umieścić w naszym wnętrzu i jak połączyć te elementy, by stanowiły jedną, efektowną całość.

Dywany boho - modne czy passé?

Dekoratorzy wnętrz są zgodni co do jednego. Ten rok należy do stylu boho. Designerskie trendy głoszą, że obecnie modny dom to taki który posiada ekologiczne tekstylia oraz tak zwany przytulny indywidualizm. Ta druga cecha idealnie opisuje dywany w stylu boho. Są swobodne i nadają wnętrzu ciepłej atmosfery. Idealnie nadadzą się, aby wypełnić wnętrze w sypialni, jadalni, salonu, kuchni czy korytarza.

Czym właściwie charakteryzuje się styl boho?

Wnętrze w stylu boho określane jest zazwyczaj jako niestandardowe rozwiązanie. Jest to bowiem z reguły nostalgiczna, nieco nonszalancka aranżacja, łącząca w sobie wiele kolorów, wzorów, a także materiałów. Wystrój zbudowany z tak wielu nieoczywistych elementów z pewnością jest wyjątkowy. Nie ma możliwości, by znaleźć dwa takie same mieszkania. Boho to synonim indywidualizmu, ponieważ, projektując pomieszczenia w tym stylu, możemy zdać się wyłącznie na nasz gust, skupić się na naszym komforcie i wygodzie i nie musieć przyjmować się żadnymi wytycznymi.

Różnorodność dywanów w stylu boho

Dywany boho nierzadko pełne są wzorów i kolorów. Występują na nich motywy roślinne, orientalne, a także geometryczne. Romby i kwadraty to najczęstsze figury pojawiające się na tego typu chodnikach. Takie wnętrze nigdy nie jest nudne, a więc także dywan nie może być zwykłym elementem. Wręcz przeciwnie może służyć jako główny dodatek w pomieszczeniu. Odważni dekoratorzy własnej przestrzeni często stawiają na połączenie wielu kolorów. Jednak nie wszystkim to odpowiada, dlatego tym, którzy wolą spokojniejsze aranżacje, polecamy skupić się na wzorach, a pozostać przy stonowanych, prostych barwach.

Plecione dywany boho - czy warto?

Do bardziej klasycznych wnętrz polecamy boho dywany plecione. Są one bardzo efektowne, mimo że zazwyczaj dominuje na nich beżowy odcień. Mogą wywołać interesujący efekt wizualny, gdy zdecydujemy się na dywan, na którym przenika się kilka odcieni. Plecione chodniki mają niestety jedną wadę w postaci wyjątkowej łatwości do przesuwania się po podłodze. Generuje to zagrożenie upadkiem, zwłaszcza kiedy w domu są małe dzieci. Z tego powodu przy takim dywanie dobrze jest zainwestować w antypoślizgowe podkładki. Frędzle – niezbędnik dywanu boho Nonszalancja i swoboda, czyli typowe cechy dywanu boho są szczególnie uwydatnione, kiedy chodnik posiada frędzle. Sznurki nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, choć szczególny klimat tworzy się w pokoju wtedy, gdy nie tylko dywan posiada takie dodatki. Kwietniki, poduszki czy zasłony w połączeniu z elementem na podłodze tworzą niezwykłą kompozycję. Kiedy ważna jest dla nas ekologia, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania dywanu i frędzli. Tylko porządne tekstylia pozwolą na długą eksploatację dywanu.