Drewniany dom - rozmiar a styl

image

Domy z prefabrykatów, szczególnie drewniane, charakteryzują się licznymi atutami. Zwraca się uwagę na ich prozdrowotny charakter, ekologiczny wymiar, szybkość budowy i uniwersalność. W domach modułowych łatwo również zastosować najnowsze technologie w zakresie energooszczędnych rozwiązań (takie domy dużo częściej przybierają formę domów pasywnych). Często jednak budownictwo szkieletowe/modułowe przywodzi na myśl konstrukcje, które nie posiadają indywidualnego charakteru. Czy słusznie? Przekonajmy się wspólnie.

Domy szkieletowe drewniane, czy to tworzone na bazie techniki skandynawskiej czy też z wykorzystaniem technologii Steico powstają w oparciu o szczegółowo sformułowane projekty. Firma Skand House zapewnia inwestorom możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji - zwłaszcza na początkowych etapach, w momencie kształtowania się całej koncepcji. Bezpodstawnym jest zatem stwierdzenie, że domy z prefabrykatów, zwłaszcza drewniane nie prezentują się w sposób unikatowy. Wyjątkowy klimat wnętrza jest możliwy do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów - certyfikowanego drewna pozyskiwanego ze zrównoważonych, europejskich upraw.

Oryginalność w cenie

Warto zauważyć, że aż 90 procent domów wznoszonych w naszym kraju wciąż opiera się na technologii murowanej. Sama decyzja o zainwestowaniu w szkieletowy dom drewniany pozwala zatem podkreślić swoje indywidualne potrzeby oraz oryginalny gust. Pozostawiając jednak na moment rozważania dotyczące estetyki - trzeba też podkreślić, że budowa z prefabrykatów pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Od momentu powstania ostatecznej wersji projektu do oddania rezultatów pracy pod klucz upływa na ogół kilka miesięcy. Dodatkową zaletą jest brak negatywnego wpływu na ekosystem. W większości materiały budowlane wykorzystywane przy wznoszeniu domów szkieletowych są pozyskiwane oraz poddawane obróbce w takich warunkach, by nie dochodziło do nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego.

Domy modułowe w technologii Steico, które proponuje Państwu firma Skand House wyróżniają się przede wszystkim:

  • wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów poddawanych surowej kontroli technicznej;
  • możliwością indywidualizacji projektu - zarówno pod kątem kształtu, rozmiarów, jak również dodatkowych elementów, w które konstrukcja miała by być wyposażona (jak panele fotowoltaiczne);
  • możliwością kontynuowania budowy bez względu na warunki atmosferyczne;
    wysoką trwałością;
  • bezpieczeństwem, również w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  • zapewnieniem komfortowych warunków do życia wewnątrz - domy drewniane to doskonały wybór także dla alergików i osób cierpiących na choroby układu oddechowego, z uwagi na optymalną higroskopijność powietrza;


Drewniane prefabrykaty, z których powstają domy charakteryzują się określonymi wymiarami. W przypadku marki Steico istnieje możliwość cięcia na wymiar - a przy tym wybór standardowych długości jest bardzo szeroki. Dotyczy to np. belek dwuteowych, gdzie maksymalna długość wynosi 16 metrów, a standardowe odpowiednio: 7,9,10,11,12,13. Drewniane prefabrykaty najczęściej mają postać klejonych warstwowo fornirów LVL o wysokiej wytrzymałości. Mogą stanowić podstawę zarówno belek stropowych, jak i słupów ściennych. Indywidualnie dopasowane do konkretnego projektu mogą być tak długość, jak i szerokość fornirów. Jakość materiałów Steico potwierdzają oczywiście odpowiednie atesty (np. certyfikat Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego).
Mały biały domek?

Szkieletowe domy drewniane mogą mieć bardzo różne rozmiary. Od najmniejszych budowli, których metraż pokrywa się z dwupokojowym mieszkaniem po konstrukcje dwu- i więcej kondygnacyjne, projektowane z myślą o rodzinach (nawet wielopokoleniowych). Niezależnie od rozmiarów, drewniane domy z prefabrykatów wyróżniają się otwartością dyfuzyjną. Oznacza to, że całość konstrukcji jest zabezpieczona przed pojawieniem się pleśni, grzybów, zawilgoceniem, ponieważ para wodna ze ścian jest odprowadzana. Właściwy mikroklimat, dopasowane do potrzeb rozmiary oraz styl wnętrz - korzyści z inwestycji w prefabrykowany dom drewniany jest o wiele więcej.