Zakup nieruchomości nigdy nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli wiąże się z zakupem domu lub miejsca, w którym będziemy mieszkać. Bez względu na to, w jakim celu kupujesz nieruchomość, ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokonać dokładnej analizy stanu prawnego transakcji. Pozwoli to uniknąć wielu problemów, które mogą wyniknąć z nieprzemyślanego zakupu. Jakie dokumenty powinieneś sprawdzić w pierwszej kolejności?
W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które decydują się na zakup nieruchomości za pośrednictwem doświadczonego biura nieruchomości. Możemy wtedy zdać się na fachową poradę doświadczonych doradców. Co się stanie, jeśli chcemy kupić nieruchomość sami? Jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, warto skonsultować się z prawnikiem. Będzie on w stanie zweryfikować wiele dokumentów.
Odpis z ewidencji gruntów i budynków możesz uzyskać w urzędzie miasta, starostwie lub gminie. Zawiera on numer księgi wieczystej, położenie i numer ewidencyjny Twojej działki. Podana jest również powierzchnia działki i jej granice. Zawiera również imię i nazwisko właściciela nieruchomości. Za wypis z rejestru gruntów pobieramy opłatę w wysokości 150 zł. Wypisy mogą uzyskać tylko właściciele lub osoby uprawnione do dysponowania nieruchomością. Lepiej jest uzyskać go od sprzedającego.
Przed uzyskaniem wypisu warto zapytać właściciela gruntu lub numeru hipoteki dla interesującej nas nieruchomości. Jest to bardzo podstawowy dokument, który należy zweryfikować przed podjęciem decyzji o zakupie domu, mieszkania czy działki. Publiczny dostęp do ksiąg wieczystych mają. Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych jest prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Umożliwia ona przeglądanie treści ksiąg wieczystych online. Możemy sprawdzić, czego dotyczyła transakcja, kto był właścicielem nieruchomości i jaka była podstawa wpisu. Dodatkowo możemy sprawdzić, czy do nieruchomości nie zostały dołączone prawa osób trzecich. W obu księgach wieczystych znajdziemy również zapisy dotyczące stanu hipoteki.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pomoże Ci określić przeznaczenie Twojej działki i jej otoczenia, jeśli zamierzasz ją kupić. Jeśli działka nie jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, będziesz musiał wystąpić o warunki zabudowy. To one będą dyktować, jak działka może być zagospodarowana. Nawet jeśli nieruchomość nie należy jeszcze do Ciebie, możesz wystąpić o pozwolenie na budowę. W urzędzie miasta lub gminy można uzyskać informacje na temat miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Ważne jest, aby przed zakupem nieruchomości sprawdzić pozwolenia na użytkowanie i pozwolenia budowlane. Dzięki tym dokumentom można się dowiedzieć, czy budynek został wybudowany zgodnie z prawem. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie numerów rejestracyjnych wszystkich mieszkańców, aby uniknąć problemów z najemcami. Można to zrobić dzwoniąc do wydziału ewidencji ludności w miejscowym urzędzie gminy lub miasta. Zaleca się, aby nikt nie był zameldowany na nieruchomości, gdy właściciel przenosi własność.
Partner: https://nwlegal.pl/