Sztachetka przy sztachetce czy ogrodzenie modułowe

image

​Malownicze obrazki z płotkami sztachetka przy sztachetce odchodzą w niepamięć. W większości występują przy starszych zabudowaniach na wsiach podlaskich czy lubelskich, a także w skansenach. Dlaczego? Dlatego, że rynek zdobywają w obecnych czasach ogrodzenia modułowe, które są bardziej estetyczne i prostsze w wykonaniu nie licząc tego, że montaż ogrodzenia panelowego zabiera dużo mniej czasu. Ogrodzenia modułowe cieszą się ogromną popularnością, która wciąż rośnie.

 

Rodzaje ogrodzeń modułowych

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje ogrodzeń modułowych. Można je wykonać z bloczków łupanych, metalu, drewna czy betonu. Każdy z nich ma swoją zaletę i wadę. Ten z bloczków łupanych i betonowy są trwałe, ale droższe. Ogrodzenia modułowe drewniane i metalowe są prostsze w montażu, tańsze, ale mniej trwalsze.  

Ogrodzenia modułowe wykonane z bloczków łupanych

Te ogrodzenia mają jeden wielki walor. Są odporne na czynniki atmosferyczne i stabilne. Niestety sporą wadą takiego ogrodzenia modułowego jest jego koszt. Montaż także nie jest najprostszy. Efekt wykonania takiego ogrodzenia jest jednak wysoce estetyczny. Inspirowane są wyglądem kamienia naturalnego. Na etapie produkcji do masy można dodać pigment, który powoduje, że można uzyskać różne kolory kamienia. Ogrodzenie montowane jest na zbrojeniach, które zalewa się betonem, a to sprawia, że konstrukcja jest bardzo mocna.

Ogrodzenie modułowe z metalu

Ten wariant ogrodzenia jest najbardziej popularny. Najbardziej popularne ogrodzenia frontowe z metalu to panele w kolorze antracytu lub czerni. Jest także wersja łudząco przypominająca drewno. Ogrodzenie panelowe z metalu składa się ze specjalnych paneli ogrodzeniowych osadzonych w ramie. Montaż jest bardzo prosty, ale z uwagi na skomplikowanie wykonania podmurówki betonowej zaleca się wykonanie takiego ogrodzenia przez fachowców. Ogrodzenie panelowe metalowe ma ażurową konstrukcję a dodatkowo panele ogrodzeniowe mogą być zabezpieczone przed korozją poprzez ocynkowanie i pomalowanie proszkowo.

Ogrodzenie modułowe betonowe

Takie ogrodzenie można wykonać w całości z betonu lub połączyć betonowe bloczki z przęsłami metalowymi. Wykonanie ogrodzenia modułowego betonowego zapewni nam ograniczenie hałasu, co przy posesji położonej przy ruchliwej drodze jest wielką zaletą. Taki ogrodzeni ogranicza także emisję kurzu wpadającego na posesję. Koszt takiego ogrodzenia jest mniejszy niż z bloczków łupanych, ale nie jest tani.

Ogrodzenie panelowe drewniane

To ogrodzenie wyróżnia się estetyką. O ich trwałości świadczyć może mocne zakotwienie w terenie oraz impregnacja drewna, z których wykonane są panele ogrodzeniowe. Na takie ogrodzenie najczęściej decydują się posiadacze posesji w stylu skandynawskim lub angielskim.