Planowanie ogrzewania kominkowego

image

Budujesz własny dom? Jeśli tak, to na pewno z tego powodu jesteś bardzo szczęśliwy. Jest to znacznie wygodniejsze niż mieszkanie w małym mieszkanku w bloku czy też z rodzicami lub teściami. Mając własny dom, sami decydujemy, jak wygląda, posiadamy własny kąt i przestrzeń. Jednak budowa domu to sprawa nie taka prosta. Trzeba bowiem poświęcić bardzo dużo pieniędzy, czasu i pracy w to, aby wyglądał on doskonale i był dobrze zbudowany.
Jeśli marzysz o tym, aby twój dom był ciepły i przytulny, to warto zastanowić się nad umieszczeniem w nim kominka. Najlepiej nadaje się do tego salon. Pamiętaj jednak, że takie decyzje najczęściej uwzględnia się w planach. Jeśli pomyślimy o tym zbyt późno, to później mamy bardzo dużo pracy, gdyż trzeba przygotować odpowiednio powierzchnie pod kominek i konieczne będzie zrywanie podłóg, a tego chcemy uniknąć. Zanim zabierzemy się za montaż czy nawet ustalanie gdzie będzie kominek, warto wszystko zaplanować, aby nie popełniać błędów.

Bezpieczeństwo i materiał wykonania

Materiały, z jakich są wykonywane wkłady kominkowe i kasety to stal, żeliwo lub Cegła szamotowa. W przypadku takich tworzyw nie musimy martwić się o takie kwestie jak korozja, zbyt wysoka temperatura czy też gwałtowne jej zmiany. Są to materiały, które doskonale gromadzą ciepło. Typy kominków mamy dwa: jedno- oraz dwupłaszczowe. Pierwsze wykonywane są z żeliwa, zaś drugie są znacznie bardziej nowoczesne, więc obudowę mają stalową, a palenisko jest żeliwne lub z cięgieł. Wybierając kominek, trzeba zdecydować się także na drzwiczki. Do wyboru mamy takie ze szkła żaroodpornego lub ceramicznego. Zwykle różnią się one miedzy sobą nie tylko wykonaniem i materiałem, ale także ilością szyb czy też sposobem otwierania. Jeśli wybierzemy drzwi pojedyncze, to będą się one otwierać z boku, podnosić się do góry lub chować po wkłada. Jeśli zaś woleć będziemy dwustronne, to otwierane będą one na zewnątrz lub na boki z obydwu stron.

Szyby w kominku

Szyby są dość ważnym elementem kominka. Do wyboru mamy płaskie, panoramiczne oraz pryzmatyczne. To czy kominek przeszklony będzie z jednej, z dwóch czy może z trzech stron zależy tylko od nas oraz wystroju domu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę tuta funkcje, jakie kominek ma spełniać.