Schody strychowe - na co zwrócić uwagę?

image

Ostatnia kondygnacja budynku to często nieużytkowe poddasze, które spełnia funkcję pomieszczenia gospodarczego. Warto zadbać o to, aby prowadziły na nią funkcjonalne, wygodne i bezpieczne schody. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale, bo pozwala zaoszczędzić przestrzeń na niższym piętrze, a przy okazji jest tańsze, niż tradycyjne schody.

Rodzaj konstrukcji

Pierwszą kwestią decydującą o wyborze schodów strychowych jest ich konstrukcja. Producenci oferują nam kilka opcji. Najbardziej popularne są schody segmentowe. Ich największa zaleta to łatwość montażu i możliwość całkowitego schowania w suficie. Sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, bo wymagają najmniej miejsca. Składają się one z kilku części, najczęściej trzech, które przy składaniu nakładają się na siebie i wędrują ku górze. To również najlepszy wybór, jeżeli poddasze jest nieogrzewane.

Ciekawą opcją są schody nożycowe. Ich obsługa jest znacznie prostsza, niż schodów segmentowych. Takie schodu posiadają specjalny mechanizm odciążający, dzięki któremu łatwiej je złożymy i rozłożymy, nie używając siły fizycznej.

Schody harmonijkowe

Schody harmonijkowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się w harmonijkę. Przybierają, zatem małe rozmiary. Są przy tym łatwe w obsłudze. Ich stopnie są lekkie, ale bardzo trwałe, bo z reguły wykonane ze stali.

Materiał użyty do produkcji schodów

 

To ważny aspekt, bo decyduje o solidności i trwałości schodów. Schody strychowe produkuje się głównie z drewna i metalu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Schody drewniane, wykonane najczęściej z drewna bukowego, sosnowego lub świerkowego, łatwo dopasowują się do aranżacji pomieszczenia i dobrze komponują się z innymi jej elementami. Są tańsze, niż schody metalowe. Niestety drabinki nie są z reguły impregnowane, więc są podatne na szkodliwy wpływ wilgoci.

Schody metalowe, zazwyczaj stalowe lub aluminiowe są zdecydowanie bardziej odporne na duże obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie wymagają żadnego dodatkowego zabezpieczania. To dobry wybór do nowoczesnych wnętrz. Niewątpliwym atutem schodów metalowych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Główny minus tego typu schodów to dosyć wysokie ceny.