Schody strychowe - rodzaje

image

Oferta schodów strychowych jest obecnie bardzo szeroka. Schody możemy podzielić na kilka kategorii, które stanowią istotną pomoc w wyborze konkretnego modelu. Kryteria podziału są różne. Brany jest pod uwagę materiał, z którego wykonano schody, ich konstrukcję oraz sposób chowania.

Materiał

 

Bez względu na rodzaj materiału, zawsze powinien on być dobrej jakości. Wysokie parametry techniczne dają nadzieję na to, że schody będą nam służyły przez lata. Dwa podstawowe rodzaje schodów to: schody drewniane i schody metalowe. Najpopularniejsze są oczywiście modele drewniane, które są podobne nieco do typowych drabin. Klienci wybierają je, bo pasują do różnych pomieszczeń i rozmaitych aranżacji. Schody metalowe, produkowane najczęściej ze stali lub aluminium są dużo trwalsze oraz odporne na szkodliwe działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne.

Konstrukcja

 

Podział schodów strychowych uwzględnia także ich konstrukcję. Wariantów jest kilka. Pierwszym są schody segmentowe, składające się z kilku części połączonych zawiasami. W momencie składania jeden segment zachodzi na drugi. Drugi typ schodów to schody rozsuwane, które przypominają drabinę strażacką. Doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Kolejnym rodzajem schodów są schody nożyczkowe, nazywane także harmonijkowymi. To zazwyczaj schody metalowe, które składają się w charakterystyczny sposób, nie zajmując zbyt dużo miejsca. Wyróżniają się dużą nośnością.

Sposób chowania

Od sposobu chowania schodów w znacznej mierze zależy ich funkcjonalność. Niektóre z modeli chowane są w skrzyni, która montowana jest w suficie. Inne przeznaczone są do montażu w ścianie. To pierwsze rozwiązanie spotykane jest znacznie częściej. Skrzynie schodów są wykonywane z krajowego drewna, najczęściej z drzew iglastych (świerk, sosna). Czasami używa się do ich produkcji płyt stolarskich lub metalu. Wybierając schody, należy brać pod uwagę to, że wielkość skrzyni powinna pasować do otworu w suficie. Im większa skrzynia, tym większy komfort użytkowania schodów. Jednak nie zawsze możliwe jest zamontowanie tak dużej skrzyni, jakbyśmy chcieli. Przy standardowych rozmiarach skrzyń możemy liczyć na ich dostępność. Nietypowe skrzynie wykonywane są raczej na zamówienie.