Świadectwo energetyczne – jakie okna wybrać?

image

​Od kilku miesięcy jednym z najważniejszych tematów w branży nieruchomości są świadectwa charakterystyki energetycznej. Od 28 kwietnia 2023 roku właściciele domów i mieszkań muszą mierzyć się z nowym obowiązkiem prawnym. Co warto o nim wiedzieć? Jak duży wpływ na dokument ma jakość stolarki okienno-drzwiowej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co powinieneś wiedzieć?

Świadectwo charakterystyki energetycznej ustala wartość energii niezbędnej do spełnienia wymagań energetycznych związanych z eksploatacją budynku lub jego części. Podczas sporządzania dokumentu analizowane jest zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP i energię końcową EK. Świadectwo określa, ile energii jest potrzebne na ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej czy chłodzenie nieruchomości w ciągu roku. Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub jego części wynika z przepisów prawa europejskiego.

Świadectwo energetyczne nie jest wymagane, gdy wykorzystujemy istniejący budynek, dom lub mieszkanie na użytek własny. Należy jednak pamiętać, że dokument ten jest obowiązkowy w przypadku transakcji sprzedaży lub najmu budynku lub jego części, jak również, gdy dochodzi do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wysokość grzywny za brak świadectwa energetycznego wynosi do 5000 złotych. Dokument jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Wpływ stolarki okienno-drzwiowej na świadectwo energetyczne

Drzwi i okna w naszych domach i mieszkaniach nie tylko chronią mieszkańców przed nieproszonymi intruzami, ale także pełnią funkcję swoistych barier energetycznych. Wysokiej jakości stolarka okienno-drzwiowa pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia naszego domu, co ma oczywisty związek ze skalą zużycia energii. Z tego powodu warto wybierać produkty najwyższej klasy, spełniające restrykcyjne normy europejskie w zakresie energochłonności.

Odpowiednio dobrana stolarka okienno-drzwiowa pozwala obniżyć zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent. Inwestując pieniądze w drzwi i okna od renomowanego, polskiego producenta, jakim jest DRUTEX, mamy gwarancję, że zakupiony przez nas towar będzie dobrze służyć przez wiele lat, zapewniając nam i naszym bliskim poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Z każdym rokiem koszty ogrzewania mieszkań są coraz wyższe. Podobnie wygląda sytuacja z cenami nieruchomości. Z tego powodu wiele osób zainteresowanych kupnem domu lub mieszkania zwraca szczególną uwagę na zawartość świadectw charakterystyki energetycznej. Nikt nie chce przecież płacić kilkaset tysięcy złotych za lokal, który będzie generował wysokie koszty stałe w postaci ogrzewania czy klimatyzacji. Montaż stolarki okienno-drzwiowej najniższej klasy może utrudnić sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Wybór produktów tego typu może okazać się tylko pozorną oszczędnością.

Okna, drzwi, rolety, żaluzje – wszystkie te elementy sprawiają, że nasz dom staje się znacznie bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Są to parametry niezwykle ważne w kontekście szalejącej inflacji oraz postępujących zmian klimatycznych. Dobrej jakości stolarka okienno-drzwiowa ponadto lepiej chroni nas przed intruzami i hałasem z zewnątrz. Niezależnie od tego, czy w najbliższym czasie planujemy sprzedaż nieruchomości czy po prostu planujemy remont mieszkania – warto wybrać produkty, które przeniosą efektywność energetyczną naszego mieszkania na zupełnie nowy poziom.

Wszystkie produkty oferowane przez DRUTEX powstają całkowicie w Polsce – od etapu projektowania po proces produkcyjny. Okna i drzwi trafiają do ponad 40 krajów na sześciu kontynentach.

DRUTEX to doskonały wybór dla osób ceniących ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.