Jak dobrać wieszak do przedpokoju?

image

Wieszak to nie tylko funkcjonalne i praktyczne wyposażenie przedpokoju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pełni on także rolę dekoracji. Przekonują o tym doświadczeni projektanci oraz architekci wnętrz. Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru wieszaka? Jaki wieszak okaże się unikalny, zarówno pod względem praktycznym, jak i ozdobnym?

Rodzaje konstrukcji wieszaków

Konstrukcje dostępnych obecnie na rynku wieszaków różnią się między sobą pod wieloma względami. Do wyboru mamy między innymi wieszaki wolno stojące. Sprawdzają się one idealnie zwłaszcza w przypadku aranżacji przychodni, biur, czy kawiarni. Dużym zaskoczeniem może natomiast okazać się fakt, że można je świetnie wykorzystać również w przypadku wyposażenia domu. Wieszaki wolno stojące okazują się bardzo praktyczne, przede wszystkim dlatego, że zajmują niewiele miejsca. Doskonale sprawdzają się zatem w przedpokojach o małych powierzchniach. Do wyboru mamy zarówno konstrukcje lekkie, jak i nieco bardziej masywne. Wieszaki wolno stojące wyposażone są zazwyczaj w bardzo funkcjonalne parasolniki, dzięki którym możemy sprawnie i wygodnie przechowywać nasze parasole. Wielofunkcyjność wolno stojących wieszaków pozwala na pomysłowe zaaranżowanie przestrzeni i znaczną oszczędność miejsca – nie musimy bowiem szukać dodatkowego miejsca w szafie. Ciekawą wskazówką może być fakt, że wieszaki wolno stojące powinny znajdować się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu mokre kurtki nie będą prowadziły do zbytniego zawilgocenia ściany.

Wieszaki teleskopowe

W ofercie wielu firm znaleźć można także tak zwane wieszaki teleskopowe, które montowane są pomiędzy podłogą a sufitem. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla wieszaków wolno stojących. Montuje się je z reguły w przypadku nowoczesnych i niezwykle przestronnych pomieszczeń. Ich zastosowanie nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do korytarzy. Wieszaki teleskopowe bardzo dobrze nadają się również w przypadku garderoby.

Wieszaki ścienne

Jeszcze innym rozwiązaniem może okazać się wieszak ścienny. Stanowi on rozwiązanie coraz bardziej powszechne i chętnie wybierane. Takie wieszaki sprawdzają się nawet w bardzo małych korytarzach. Pozwalają na oszczędność miejsca i ciekawą aranżację. Może to być jednolita konstrukcja lub pojedyncze elementy. Wieszak ścienny bardzo często posiada dodatkową półkę, która pozwala na wykorzystanie przestrzeni – możemy tam przechowywać rękawiczki, czapki, czy szaliki. Coraz częstszym rozwiązaniem okazują się wieszaki ścienne, które imitują przedmioty codziennego użytku lub rośliny. Pozwala to na bardzo oryginalną aranżację.

Nietypowe wieszaki

Oryginalnym rozwiązaniem okazują się także wieszaki sprzedawane w zestawach. Bardzo dobrym przykładem może być w tym przypadku połączenie wieszaka oraz szafki na buty. Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na umiejętne zagospodarowanie przestrzeni w naszym przedpokoju. Przy wyborze odpowiedniego wieszaka, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić także na jego materiał. Dokonując wyboru, warto zatem pamiętać o drewnie, metalu i chromie. Takie materiały są bowiem uważane za najbardziej eleganckie, a także stylowe. Jeżeli zależy nam na optycznym ociepleniu naszego przedpokoju, najlepszym rozwiązaniem okaże się wieszak wykonany z drewna. Doskonale nadaje się on do wnętrz, zwłaszcza urządzonych w stylu skandynawskim.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby kupowany przez nas wieszak mógł spełniać dwie podstawowe funkcje: praktyczną i ozdobną zarazem.