Jaki klimatyzator na 50m2?

image

​Nowoczesne urządzenia chłodzące na rynku są coraz bardziej popularne. Korzystają z nich nie tylko właściciele biur i domów jednorodzinnych, ale także mieszkańcy bloków. Zobacz, jaki klimatyzator na 50 m2 wybrać.

Montaż klimatyzatora w mieszkaniu

Chłodny powiew powietrza latem to duże udogodnienie, szczególnie jeśli mieszkasz w bloku albo wieżowcu. Zanim zaczniesz poszukiwania odpowiedniego sprzętu, warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj klimatyzatora wybrać. Wśród najpopularniejszych są modele ścienne typu split. Urządzenie, z którego wydobywa się powietrze znajduje się w środku pomieszczenia, a zewnętrzne na zewnątrz, np. na balkonie. Kolejnym rodzajem są klimatyzatory przypodłogowe, które można umieścić np. obok kaloryfera. Mniej popularne są klimatyzatory kasetonowe. Te jednak świetnie sprawdzą się w momencie montażu sufitu podwieszanego. Chłodne powietrze wydobywa się aż z czterech stron. Nawiew możesz także ustawić poprzez kratki, jeśli zdecydujesz się na klimatyzator kanałowy.

Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, ale nie tylko. W blokach i wieżowcach trzeba postawić na sprzęt, który nie jest zbyt głośny. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sąsiedzi nie będą się denerwować hałasem generowanym przez klimatyzator. Poziom dźwięku nie powinien być wyższy niż 35 dB. Na montaż klimatyzatora potrzebujesz także zgody wspólnoty albo spółdzielni mieszkaniowej. Warto przed remontem skontaktować się z zarządcą, aby ustalić wszelkie formalności. Chcesz zainwestować w dobry sprzęt? W takim razie przyda Ci się pożyczka pozabankowa.

Dobierz klimatyzator do mieszkania

Jeśli chcesz zamontować klimatyzator na 50m2, wybierz urządzenie o mocy 5 kW. Przyjmuje się, że na optymalne schłodzenie 10m2 potrzebny jest sprzęt o mocy chłodniczej 1 kW. Dużo jednak zależy od tego, jakie są przeszklenia w pomieszczeniu oraz czy jest ono mocno nasłonecznione. Wtedy trzeba indywidualnie dobrać urządzenie.

Jeśli chcesz regularnie korzystać z klimatyzacji, warto zdecydować się na urządzenia typu split. Z kolei, kiedy chcesz okresowo schłodzić pomieszczenie, lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny. Pobiera on jednak nieco więcej prądu, dlatego może okazać się droższy w utrzymaniu.

Cena klimatyzacji w domu to koszt kilku tysięcy złotych. Warto wziąć pod uwagę od razu montaż całej instalacji przez fachowców, aby mieć pewność, że wszystko działa poprawnie. Koszt zależny jest od lokalizacji i wysokości montażu sprzętu. Jeśli będzie potrzebny np. podnośnik koszowy, cena za montaż znacznie wzrośnie. Jeśli koszt przewyższa Twoje możliwości, pożyczka pozabankowa może Ci pomóc.