Lampy sufitowe vs lampy wiszące – główne kryteria wyboru

image

​Oświetlenie górne pełni we wnętrzach kilka bardzo ważnych ról. Wpływa zarówno na funkcjonalność i estetykę pomieszczeń, jak również na panującą w nich atmosferę. Podczas planowania oświetlenia górnego często pojawia się dylemat, jaki rodzaj lamp wybrać – lampy sufitowe czy lampy wiszące. Masz podobne wątpliwości? Dowiedz się, czym różnią się od siebie te dwa typy oświetlenia i które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twoich wnętrzach.

Lampy sufitowe i lampy wiszące – podobieństwa i różnice

Zarówno lampy sufitowe, jak i wiszące mocowane są na suficie, jednak te pierwsze nie posiadają długich kabli ani innych, podłużnych elementów zakończonych kloszami. Lampy sufitowe przylegają bezpośrednio do sufitu lub zostają wpuszczone w sufit, więc zabierają minimum (lub wcale) przestrzeni użytkowej. Ale na rynku istnieją też lampy sufitowe o mocno dekoracyjnym charakterze, dużych gabarytach i rozłożystych, „żyrandolowych” konstrukcjach. Od lamp wiszących różnią się w zasadzie tylko brakiem kabla.

Jak, krok po kroku, wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia górnego?

  1. Przyjrzyj się swoim sufitom

Wysokość sufitu ma ogromne znaczenie przy wyborze oświetlenia górnego. W pomieszczeniach z niskimi sufitami zdecydowanie lepiej sprawdzają się lampy sufitowe. Montowane są tuż przy suficie, więc nie obniżają optycznie pomieszczenia ani nie przeszkadzają w poruszaniu się. Jeśli Twoje wnętrza są wysokie, np. mieszkasz w kamienicy, możesz śmiało zamontować lampy wiszące na długich kablach. Dodają one pomieszczeniom głębi i pozwalają wizualnie obniżyć sufit, budując w ten sposób przytulną, kameralną atmosferę. Nie chcesz rezygnować z dekoracyjnych zwisów w niższym mieszkaniu? Nie ma problemu. Umieść lampę wiszącą tam, gdzie nie będzie zawadzać, np. nad stołem jadalnianym lub stolikiem kawowym.

  1. Określ funkcjonalność lamp

Zastanów się, jaką funkcję ma pełnić oświetlenie górne w poszczególnych pokojach/lokalizacjach. Lampy sufitowe zazwyczaj rozprowadzają światło równomiernie po całym pomieszczeniu, więc idealnie sprawdzają się w roli oświetlenia ogólnego. Oczywiście istnieją także lampy sufitowe dekoracyjne, które pełnią funkcję kreatora nastroju i ozdoby wnętrza. Nie są one w stanie rozgonić mroku z całego pokoju. Jeśli chcesz dobrze rozświetlić przestrzeń jedną lampą sufitową, rozejrzyj się za wielopunktowym modelem z transparentnymi lub półtransparentnymi kloszami. Z kolei szukając lampy dającej skoncentrowane światło, np. nad stół jadalniany albo modelu typowo dekoracyjnego, budującego przytulny klimat, większy wybór zaoferuje Ci segment oświetlenia wiszącego.

  1. Znajdź pomysł na aranżację

Kolejnym krokiem w wyborze optymalnego rodzaju oświetlenia górnego jest określenie, jak bardzo lampa ma rzucać się w oczy i oddziaływać na ogólny wystrój. Zdecydowanie częściej focal pointem aranżacji zostają lampy wiszące, które zwykle są większe i bardziej wyraziste od lamp sufitowych. Jeśli więc chcesz, żeby oświetlenie górne sprawiło, że cała aranżacja nabierze np. industrialnego czy rustykalnego wydźwięku, łatwiej Ci będzie znaleźć odpowiedni model wśród lamp wiszących. Wolisz bardziej neutralne, dyskretne i mniejsze gabarytowo projekty oświetleniowe? Zrób research wśród lamp sufitowych.

Podsumowanie

Wybór między lampami sufitowymi a wiszącymi zależy od wielu czynników, m.in. od wysokości urządzanego pomieszczenia, zakładanej funkcjonalności oświetlenia górnego i oczekiwanego wybijania się lampy na tle aranżacji. Jednak najważniejsze kryterium wyboru stanowi... Twój pomysł na wystrój. No i nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć w jednym wnętrzu oba rodzaje lamp.