Łazienka - osprzęt elektryczny

image

W każdym domu w łazience, bardzo często panuje wilgoć. Największe jej ilości znajdziemy jej wtedy, kiedy będziemy brać prysznic klub gorącą kąpiel. Większość kobiet, zaraz po wyjściu z wanny, zawija się w szlafrok i bierze za suszenie włosów. Jednak w takiej sytuacji, są mokre nie tylko włosy, ale także ręka, która wkłada wtyczkę do gniazdka. Znamy skutki połączenia wody z prądem. Takie postepowanie grozi porażeniem. Dlatego też, w łazience powinny się znaleźć gniazdka, które takim zagrożeniom zapobiegają.

Gniazdka powinny być zamontowane w odpowiednich odległościach od miejsc gdzie leje się woda. To samo dotyczy oświetlenia. Może nie spędzamy zbyt dużo czasu w łazience, ale to pomieszczenie również powinno być komfortowe w użytku, więc musimy pomyśleć nie tylko o bezpiecznym rozłożeniu wszelkiej elektryczności, ale także wygodnym. Nie może także zabraknąć gniazdek w odpowiedniej ilości. Wiadomo, że nikt nie używa na raz prostownicy lokówki i suszarki, więc przesadzać też nie trzeba.

Znaczenie planowania

Aby montaż instalacji przebiegał prawidło, należy wszytko dokładnie zaplanować. Dzięki temu, unikniemy chaosu przy pracy, a także nie pogubimy się. Powinniśmy przede wszystkim dokładnie przemyśleć rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, aby wiedzieć, gdzie powinny znajdować się puszki z przewodami. Jeśli nie bardzo wiemy, jaka liczba jest odpowiednia, to możemy zasięgnąć pomocy ze specjalnej tabeli. Została ona opracowana przez Niemiecki Instytut Jakości i Znakowania RAL. Tabela zawiera trzy klasy, które rozplanowane są odpowiednio do potrzeb mieszkańców domów jednorodzinnych. Aktualne i najmniejsze wymagania inwestora spełnia klasa 1, obejmuje ona dodatkowo 3 gniazda wtykowe oraz 2 punkty świetlne. Klasa 2 dostosowana jest do rozwiązań nowoczesnych, więc, każdego z gniazd oraz punktów świetlnych ma o 1 więcej. Jeśli chodzi o planowanie przyszłości, w której zastanawiamy się nad powiększeniem oraz rozbudową instalacji – powinniśmy zastosować się do klasy 3. Przewiduje ona największą ilość gniazd wtykowych -5, a punktów świetlnych – 3.

Wybór gniazdek do łazienki

Jeśli wybieramy się do sklepu w celu zakupu gniazdek, musimy wiedzieć, jakie potrzebujemy oraz czego oczekujemy po takim produkcie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów? Przede wszystkim na oznaczenia, które podaje producent. To, czego szukamy to symbol IP. Ponieważ do tak wilgotnego pomieszczenia potrzebujemy bryzgoszczelnych gniazdek, powinniśmy poszukiwać wartości minimum 44 lub wyższej, aby gniazdko było jak najbardziej szczelne i nie przepuszczało wody.