Wybieramy lustro do łazienki

image

 

Lustro jest jednym z najważniejszych elementów wyposażeniowych każdej łazienki. Trudno wyobrazić sobie to pomieszczenie bez lustra, które zajmuje w nim tak naprawdę centralne miejsce. To przedmiot funkcjonalny, ale w głównej mierze pełniący także rolę dekoracji.

Jak wybrać lustro do łazienki?

Podczas wyboru różnego rodzaju akcesoriów łazienkowych zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, czy będą się ładnie prezentować, a także czy okażą się praktyczne. Dobór lustra również wymaga naszej, niemałej zresztą uwagi. Należy zatem dokładnie zastanowić się nad jego kształtem, wielkością oraz sposobem oświetlenia tafli, gdyż czynniki te w znacznej mierze decydują o tym, jak będzie prezentowała się nasza łazienka. Inną kwestią jest ponadto zapewnienie odpowiedniej wygody. Dobrze dobrane lustro z całą pewnością jest w stanie zapewnić nam taką wygodę podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych

Niewątpliwym pozostaje fakt, iż błyszczące i odbijające światło ma wpływ na to, w jaki sposób odbieramy kształt oraz atmosferę danych pomieszczeń. Lustro w znacznej mierze decyduje o klimacie naszej łazienki. Może ono optycznie powiększyć daną przestrzeń, rozświetlić ją i w pewien sposób też upiększyć.

O czym należy pamiętać?

Trzeba pamiętać o tym, że zasada dużych luster bardzo dobrze sprawdza się w przypadku łazienek pozbawionych okien, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pomieszczenie nie jest małe. W przypadku niewielkich wnętrz duże lustra mogą przyczynić się bowiem do zdominowania wystroju, co nie będzie dobrym rozwiązaniem. Małe łazienki nie powinny być wyposażone w duże ilości ozdób. W tym przypadku należy zrezygnować również z ciemnych kolorów. Warto postawić na dużo światła – w tym celu należy zastosować odpowiednią aranżacją z użyciem luster. Mogą one dodać głębi oraz przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem okaże się na przykład umieszczenie dwóch tafli na przeciwległych ścianach.

Kształt i rama lustra

Po dopasowaniu odpowiedniej tafli lustra warto zastanowić się nad jej kształtem oraz nad ramą. Do wyboru mamy szereg rozwiązań. Lustra mogą być prostokątne, owalne, asymetryczne, czy kwadratowe. Coraz częściej wybierane są także bardziej finezyjne kształty, jak na przykład łezka, czy fala. Niestandardowe lustra powinny być na tyle szerokie, aby umożliwić swobodne przeglądanie się w nich. O dekoracji lustra decyduje przede wszystkim jego rama. Coraz bardziej popularne są jednak lustra bez ramy. Doskonale nadają się one do prostych i nowoczesnych aranżacji.