Podstawowy mebel w dziecięcym pokoju może być przyczyną wielu wątpliwości dokonujących zakupu rodziców. Producenci dziecięcych łóżeczek oferują wiele, by zainteresować klientów. Mnogość kolorów i form, dzięki którym można zaaranżować z pomysłem dziecięce wnętrze, nie powinna jednak przysłonić najważniejszych funkcjonalnych cech wybranego łóżeczka.
1. Cena
Rozbieżność jest duża, łóżeczko można kupić już za około 150 złotych. Jeśli jednak decydujemy się na bogatszy model, to cena może sięgnąć nawet 1500 złotych.
2. Wielkość
Standardowo mamy do wyboru dwie najpopularniejsze wielkości dziecięcych łóżeczek - 120 x 60 cm oraz 140 x 70 cm. W tym przypadku wiele zależy od wielkości pokoju, w którym znajdzie się mebel.
3. Materiał, z którego wykonane jest łóżeczko
Za najpopularniejszy należy uznać drewno, ale w sklepach możemy spotkać też łóżeczka wykonane z plastiku. Wybór materiału wiąże się często również z jego kolorem, plastik daje w tym przypadku większe możliwości, jeśli chodzi o łóżeczka drewniane możemy wybrać mebel malowany lub surowy. Ważne jednak, by farba, którą pokryte zostało łóżko, miała odpowiednie atesty – pozwoli to uniknąć przykrych uczuleń.
4. Szczebelki
To detal, którego w żadnym wypadku nie należy ignorować, od nich w największym stopniu zależy bowiem bezpieczeństwo dziecka. Z punktu widzenia estetyki i gustu rodziców najważniejsze będzie ich ułożenie wokół miejsca do spania – mogą znajdować się z czterech stron lub jedynie po bokach łóżeczka, wówczas będą one uzupełnione zabudowanym w pełni wezgłowiem. Jego kształt również jest kwestią indywidualnego wyboru – może być proste lub zaokrąglone. Same szczebelki najczęściej mają kształt okrągły bądź owalny.
Względy praktyczne skłaniają producentów łóżeczek do wprowadzania wygodnych dla rodziców rozwiązań, dlatego często dają oni możliwość wyjmowania szczebelków lub instalują cały opuszczany bok.
5. Regulacja wysokości
W zależności od wielu dzieci i ich umiejętności siedzenia i wstawania, możemy dowolnie ustawić wysokość dna łóżka. Producenci najczęściej proponują dwa lub trzy możliwe poziomy, ale często możemy znaleźć również łóżeczko o czterostopniowej regulacji. Głębokość jest bardzo ważna, niewielka pozwala na bardziej komfortowe pochylanie się nad niemowlakiem, a niższe ustawienie pozwoli starszemu dziecku bezpiecznie wykonywać pierwsze próby siadania i wstawania.
6. Dodatkowe udogodnienia
Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od możliwości finansowych oraz specyficznych potrzeb. Jeśli dziecięcy pokój nie jest zbyt duży, a nam brakuje miejsca do przechowywania pościeli czy pieluszek, korzystnym rozwiązaniem może być łóżeczko wyposażone w wysuwaną szufladę.
Jeśli wahamy się między kołyską a łóżeczkiem, rozwiązaniem pośrednim może być oferowane przez niektórych producentów łóżeczko z funkcją kołyski. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiejsze będzie uspokojenie płaczącego malucha – wiele dzieci bardzo pozytywnie reaguje na delikatne ruchy, które umożliwia ten model.