Jaki kocioł gazowy wybrać? Te kwestie warto wziąć pod uwagę!

image

​Kocioł gazowy to jedno z najpopularniejszych urządzeń służących do ogrzewania domu. Nic dziwnego. Posiada wiele niezaprzeczalnych zalet. Bezobsługowość, ekonomiczność, brak popiołu i niewielkie rozmiary to tylko niektóre z korzyści jakie daje!

Piec gazowy to bezobsługowe urządzenie, które jest w stanie ogrzać nie tylko dom, ale także wodę do kąpieli czy mycia naczyń. Wykorzystuje przy tym stosunkowo tanie paliwo jakim jest gaz, a na dodatek nie wymaga obsługi. Przy zakupie pieca gazowego warto jednak dowiedzieć się jak dobrać go właściwie. Przy okazji możemy też zorientować się w dostępnych funkcjach dodatkowych i wybrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Poniżej prezentujemy małą ściągawkę!

Jak dobrać piec gazowy?

Przy zakupie kotła gazowego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego moc. Nie warto wybierać pieca o zbyt dużej mocy, “na zapas”, ponieważ będzie to skutkowało większym zużyciem gazu i w rezultacie wyższymi rachunkami. Przed zakupem powinniśmy ponadto określić, ile ciepłej wody użytkowej może dostarczyć dany kocioł i czy będzie ona wystarczająca dla naszych potrzeb.

Należy też pamiętać o podziale kotłów ze względu na sposób ogrzewania c.w.u. W sprzedaży dostępne są kotły gazowe jedno i dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne współpracują z osobnym zasobnikiem umieszczonym obok kotła, który podgrzewa wodę, a wydajność ogrzewania wody użytkowej zależy w tym przypadku od pojemności zbiornika. Takie kotły mogą optymalnie współpracować z kolektorami słonecznymi i umożliwiają rozbudowę instalacji w przyszłości przez np. dołożenie pompy ciepła lub kominka. Z kolei kotły dwufunkcyjne nie mają osobnego zbiornika na wodę i ogrzewają ją w sposób przepływowy. Wówczas ilość ciepłej wody zależy od mocy grzewczej kotła. Więcej informacji o kotłach gazowych znajdziesz na www.defro.pl/kotły_gazowe.

Kocioł kondensacyjny, czyli sprawność powyżej 100 procent!

Kotły kondensacyjne działają, jak nazwa wskazuje, na zasadzie kondensacji, czyli skraplania. Oprócz dostarczania ciepła wytwarzanego podczas spalania gazu wykorzystują również zjawisko skraplania.

Dzięki schłodzeniu pary wodnej możliwe jest wykorzystanie tzw. ciepła utajonego, czyli Spalin. Przed odprowadzeniem ich do komina zawarta w nich para wodna ulega kondensacji, a uwolnione w ten sposób ciepło odprowadzane jest dodatkowo do systemu grzewczego. To właśnie odróżnia kotły kondensacyjne od tradycyjnych i podnosi ich sprawność. Konwencjonalne kotły nie wykorzystują pełnej dostępnej energii.

Warto pamiętać, że piec kondensacyjny najlepiej działa wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym. Warto więc go zamontować zwłaszcza wtedy, gdy mamy w domu ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Sprawdza się oczywiście także przy połączeniu z grzejnikami jednak wówczas jego sprawność jest nieco niższa.

Szukasz wygodnego sposobu ogrzewania? Nie zastanawiaj się dłużej!

Piece gazowe, zwłaszcza w porównaniu z kotłami na paliwa stałe, dają niesamowity komfort obsługi. Nie potrzebna jest kotłownia, nie trzeba przechowywać paliwa, usuwać popiołu, nadzorować pracy kotła. Kotły gazowe kondensacyjne cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników, a wymieniając stary nieefektywny kocioł na nowy kocioł gazowy można uzyskać dotację w ramach programu czyste powietrze.